Schemat konstrukcji domku, fundamenty, dach

Zanim przystąpimy do prac związanym z postawieniem na swojej działce domku ogrodowego, najpierw musimy przemyśleć jego konstrukcję. Częściowo będzie ona zawarta w planie, jednak schemat konstrukcyjny domku do ogrodu, jaki ma być wykonany samodzielnie, to coś więcej. Warto przyjrzeć się takim gotowym szkicom. Dzięki nim łatwiej zapoznać się ze specyfiką budowy począwszy od fundamentów a skończywszy na dachu. Są to kwestie szalenie ważne, bowiem pod pojęciem schematu kryją się dokładne opisy mówiące, w jakiej odległości od siebie mają się znajdować krokwie, pod jakim kątem zostanie wykonany dach, jak będzie ułożona podłoga i na jakim podłożu się znajdzie.

Dosłownie każda czynność, krok, po kroku, musi być dokładnie przedstawiona i opisana na schemacie. To szalenie ułatwia, na przykład budowę domku ogrodowego z płyt OSB a zwłaszcza osobom początkującym w tym temacie.

Często do gotowych schematów konstrukcyjnych altan ogrodowych jak i domków narzędziowych dołączone są opisy, jakich powinno się używać gwoździ lub wkrętów, czy może lepiej użyć kleju a jeśli tak to, jaka powinna być jego warstwa. Schemat jest swego rodzaju przestrzennym przedstawieniem budowli. Wykonawca ma dzięki temu ogólne pojęcie na temat rozpoczęcia prac, ich zakończenia oraz jaki ma być efekt końcowy budowy.

Fundamenty wykonuje się zależnie od tego czy chcemy by dom był na stałe połączony z gruntem, czy też jedynie stabilnie na nim stał. Decydującym jest rodzaj samego domku, jeśli będzie murowany to i fundament musi być betonowy; płyta lub fundament wkopany w ziemię na ok. 50cm. Trzeba tu zaznaczyć, że fundament jest warstwowy i powinno się do jego wykonania użyć folii fundamentowej dla lepszej izolacji. Z koeli domki drewniane mogą być lokowane na płycie betonowej lub na płytkim wyżwirowanym fundamencie. Na takich fundamentach ustawia się legary i dopiero na nich kładzie podłogę.

Zapoczątkowanie prac i ich wykończenie to dwa najbardziej istotne etapy. Tak, więc przyjrzyjmy się konstrukcji dachu.
Wykonuje się go na wcześniej ustawionych krokwiach. Te z kolei muszą być równe, bo to wpływa na ostateczny wygląd dachu domku ogrodowego. Ten z kolei może być pokryty blachą lub płytą OSB. Płyty OSB powleka się papą dla izolacji przed wilgocią, co stwarza dla dachu wystarczającą wodoodporność.
Schemat dla każdego domku ogrodowego lub działkowego, jest bardzo pomocny i daje wykonawcy ogólny pogląd na budowę.