Domek narzędziowy stanowi świetną alternatywę dla garażu. To bardzo praktyczna przechowalnia na przybory i urządzenia potrzebne do pracy w ogrodzie. Korzystamy z nich tylko w momencie, kiedy wykonujemy określone prace, dlatego też nie warto by zajmowały przestrzeń w domu. A już na pewno wszystkiego nie uda się pomieścić w garażu. Jest to pomieszczenie głównie na samochód, a jeśli zrobi się w nim zbyt ciasno, nie będzie funkcjonalny. Co więcej spiętrzenie różnych przedmiotów właśnie w garażu zagraża uszkodzeniem auta.
Dlatego na działkach wykonuje się z drewna lub stawia gotowy domek ogrodowy z tworzywa. Opcji jest wiele, a co najważniejsze mały domek można wykonać samodzielnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów na ekipę budującą. Ponadto przechowalnia w ogrodzie nie musi być budową architektonicznie elegancką, chodzi o względy praktyczne. Rzecz jasna nie stawiamy sobie nieestetycznej szopy z poszarzałych desek czy z zardzewiałej blachy. Chodzi o prostą formę domku narzędziowego, który będzie miał na przykład jedno małe okienko.
Samodzielna budowa wymaga wyboru odpowiedniego projektu domku na narzędzia. Nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia nie będzie przekraczać 25m2. Przy takich małych budowlach ogrodowych konieczne jest jedynie zgłoszenie, zanim wykonamy pierwsze prace budowlane. Projekty domków narzędziowych są bardzo różne. Jedne przewidują postawienie budowli na stałe związanej z gruntem, inne nie. W tym drugim przypadku nie obowiązuje nas podatek. Wybór takiego projektu będzie podyktowany potrzebami. Jeśli pragniemy oszczędności tak miejsca, jak i dodatkowych kosztów najlepiej postawić na działce domek nie związany z gruntem.
Jak sama nazwa wskazuje będzie jedynie przechowalnią dla narzędzi, kosiarek, może roweru, małych przyborów ogrodowych itp. Nie będziemy w nim majsterkować. Toteż niewielki domek narzędziowy z drewna będzie w sam raz. Ciekawych projektów przedstawiających domki na narzędzia jest wiele. Do ich budowy używa się rozmaitych gatunków drewna w tym także iglastego.
Najprostszy koncept na domek narzędziowy, to małych gabarytów drewniana konstrukcja z dachem, wykonanym z płyty wiórowej pokryty papą. Dla rozświetlenia wnętrza wykonuje się jedno małe okienko oraz drzwi drewniane również z oknem. Obiekt w zupełności wystarczający do przechowywania narzędzi niewielkich rozmiarów.