Murowane domki na działkę

Murowany domek na działce rekreacyjnej to bardzo dobry pomysł. Można go tak dostosować by możliwe było całoroczne korzystanie z niego. Drewniane domki letniskowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do wypoczynku w ciepłym okresie roku. Natomiast porządny murowany dom to znacznie więcej opcji- także wyjazdy na działkę późną jesienią, kiedy zimno bywa już bardzo dotkliwe. Warunkiem jest odpowiednie wyposażenie budynku tak by jego ogrzewanie było skuteczne i niezbyt kosztowne.

Pomysłów jest wiele podobnie jak projektów na domki działkowe murowane. Zazwyczaj są to budynki jednopoziomowe. Dają możliwość ustawnego zaaranżowania wygodnej przestrzeni, bez ponoszenia dodatkowych kosztów na zrobienie i wykończenie poddasza. Jeśli jednak opcja dwupoziomowego domku działkowego jest tą, o której marzyliśmy od zawsze, trzeba liczyć się z większą ceną za wybudowanie takiego domu. Mimo, wszystko domek z poddaszem to więcej możliwości. Mając dużą rodzinę na pewno warto pomyśleć o większym domu na działkę.

Jak zabrać się do budowy murowanego domku?

Po pierwsze działka, na której chcemy go postawić nie może mieć ograniczeń, co do takich inwestycji. To warto sprawdzić jeszcze przed kupnem gruntu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jeśli takowy jest sporządzony dla danej gminy, określa czy na danym terenie dopuszczalna jest zabudowa mieszkalna. Jeśli wiadomo, że owych przeszkód nie ma wtedy składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Pozwolenia takiego nie wymaga budowa małego domku ogrodowego w rodzinnym ogrodzie.

Kiedy już można przystąpić do wykonania, przyda się podstawowa, aczkolwiek ważna wiedza na temat wznoszenia murowanego domku na działce. Oczywiście wzorem do budowy będzie projekt. Dzięki niemu nie zapomnimy o żadnym szczególe. Ustala on, bowiem wszystkie kwestie, nie tylko te dotyczące rozkładu pomieszczeń, ale i instalacji, jakie znajdą się w budynku.
Najpierw należy wykopać fundamenty. Przy terenie piaszczystym ok. 50 cm głębokości. Świetnym materiałem na budowę są gotowe bloczki z betonu komórkowego. Poleca się, jako spoinę klej do takich bloczków a jedynie pierwszą ich warstwę układa się na zaprawie cementowej. Kolejno wykonuje się wieniec zbrojony drutami ok 12mm. Jest on konieczny by zabezpieczać ściany przed pęknięciami oraz zabezpiecza dach przed działaniem silnego wiatru