Przydomowy ogród jest miejscem wypoczynku, ale i zabawy. Bawią się dorośli podczas spotkań towarzyskich, przy grillu, na niedzielnej kawie a co wtedy robią dzieci? Też chcą się bawić. Nudzące się pociechy, kombinują jak zająć sobie czas, często marudzą, przeszkadzają w rozmowach rodzicom a przecież nie tak ma wyglądać wymarzony odpoczynek weekendowy. Zadbajmy, więc by i nasze dzieci miały radość z przebywania w ogrodzie.
Zaaranżujmy dla nich specjalny kącik. Na pewno elementem obowiązkowym jest piaskownica. Umiejscowiona w dobrym punkcie nieco zacienionym, może stać się terytorium wielogodzinnych zabaw. Piasek to wiele możliwości dla dzieci: budowanie zamków, stawianie babek, kopanie dołków itd. Fajna piaskownica, dobrze zabezpieczona przed zabrudzeniami, jest atrakcyjnym miejscem dla dziecka i zapewnieniem dla rodziców, że będzie się tam bezpiecznie bawić.
Dodatkiem do piaskownicy może być domek. Maluchy i starsze dzieciaki, uwielbiają bawić się w takich miejscach jak też w domkach na drzewie. Będzie to nie tylko miejsce dziecięcych igraszek, ale i przestrzeń na wytchnienie, odpoczynek, możliwość schronienia się przed deszczem itp.
Jak zrobić domek dla dzieci we własnym ogrodzie?
Na początek zaplanujmy jego konstrukcję: jak ma wyglądać z zewnątrz, jakiej będzie wielkości oraz w jakie dodatkowe elementy go wyposażymy (ławeczka, stolik, mała weranda, drabinki). Nie wymaga to szerokiej wiedzy konstruktorskiej. Na początek rysujemy szkic, potem przyjrzymy się sposobom wykonania. Najlepiej, jeśli będzie to domek drewniany. Ekologiczny domek zabawowy to coś innego niż murowany domek do ogrodu. Ma być przede wszystkim zdobnym elementem ogrodu. Wykonamy go na podstawie szkieletu podłogi. Będzie mieć ona kształt ramy zrobionej z belek połączonych gwoźdźmi. Następnie w miejscu gdzie stanie budowla wykonujemy fundament używając kamieni i piasku. Potem w tym miejscu można ustawić ramę. Kolejne czynności to wykonanie podłogi na szkielecie, przygotowanie ramy ścian oraz belek podtrzymujących dach. Końcowe prace to obudowa ścian, zamontowanie okien i wykonanie dachu na przykład z płyt wiórowych pokrytych papą.
Jeśli nie ma się czasu ani umiejętności by samemu konstruować domek, kupić go można w wersji gotowej. Także firma, u której kupimy go, może zamontować, ale samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi także uda się drewniany domek dla dziecka zmontować. Łączymy gotowe elementy za pomocą wkrętów.