Budowa domku z płyty OSB lub bali

Planując budowę domku na działce, czy to wypoczynkowego, czy też z przeznaczeniem wyłącznie na narzędzia, nie chcemy by ta inwestycja pochłonęła dużo pieniędzy. Zazwyczaj wybiera się małe budynki, na które niewymagane jest pozwolenie budowlane. Jednakże nawet domek do 25m2 będzie dobrym miejscem na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Żeby nieco zaoszczędzić i jednocześnie budować prosto warto użyć płyt OSB. Potocznie zwane są także płytami wiórowymi, jednak o innej konstrukcji niż podobne płyty stosowane do produkcji mebli. Wykonuje się je w różnych wersjach jedno lub wielowarstwowych.

Od dawna wykorzystywane są w budownictwie do bardzo różnych celów. Między innymi stosuje się je do wykończeń wolnostojących budynków, powstających w technologii szkieletowej. I tak też zostanie zbudowany domek ogrodowy na działkę. W taki prosty sposób zbudujemy domek do zabaw dla dzieci, altankę wypoczynkową, domek letniskowy oraz domek narzędziowy. Możliwości jest wiele. Decydując się na wykorzystanie płyt OSB będziemy mieć pewność, że nasz domek będzie w pełni bezpieczny i trwały. Płyty OSB są wodoodporne, co eliminuje konieczność ich impregnacji.

Jak powstaje domek z płyt OSB?
Podobnie jak w przypadku każdej innej budowy konieczny jest plan. Jego wykonanie ułatwi wiele czynności i sprawi, że o niczym nie zapomnimy. Powinny się w nim znaleźć wymiary oraz rozstaw konstrukcji. Zwrócić należy uwagę na prawidłową odległość między krokwiami i łatami. Najlepiej budować na solidnym podłożu, może nim być płyta betonowa lub też wykonanie konstrukcji na zaimpregnowanych legerach bezpośrednio stykających się z podłożem. Dopiero na nich później wykonamy podłogę.

Płyty zostaną umieszczone na szkielecie, dlatego musi być on dobrze przemyślany z uwzględnieniem dachu. Do ułożenia podłóg wykorzystuje się gwoździe natomiast do montażu ścian z płyt OSB stosuje się wkręty do drewna lub gwoździe spiralne. Przed założeniem dachu sprawdza się ułożenie krokwi czy są one proste i równo ułożone. Ich skrzywienie będzie miało bezpośredni wypływ na wygląd dachu.

Domek ogrodowy z bali
Podobnie jak w przypadku domku wykonane go z płyt OSB, musimy wybrać podłoże dla naszej budowli z bali. Kolejne kroki to ułożenie bali. W tym celu wykorzystuje się bale drewniane korowane lub cylindrowane. Układa się je jeden na drugim zaczynając od tzw. bala podwalinowego.